Mediální ohlasy

27. září 2023

O TV premiéře ve Studiu 6 na ČT1

Režisér Jan E. Svatoš hostem v pořadu Studio 6 na ČT1, kde mluvil o vzniku a zákulisí filmu Až zařve lev, den před jeho oficiální TV premiérou.
Čas streamu: 2h 21 minuta (reálný čas 8:20)

 

11. srpna 2023

Hostem v pořadu “Šťastnou cestu” Jana Rosáka

Z natáčení rozhovoru pro pořad Šťastnou cestu, kterou na Český rozhlas Dvojka moderoval jako vždy skvělý Honza Rosák. Mluvili jsme o cestování v době, kdy nebyl internet ani mobil ani pojištění, kdy mapy byly nedostupné, nepřesné, ale nepostradatelné, o Furlansku, o cestování za krále Přemysla II. Otakara a o Odorikově odvaze a nadhledu. Prostě o filmu Až zařve lev. Taky jsme zjistili, že máme společnou lásku k Vídni, vínu a cestování.

 

22. května 2022

Úžasné životy: Přemysl Otakar II. podle režiséra Jana E. Svatoše

Zakladatel českých měst nebo dobyvatel alpských oblastí. Český panovník Přemysl Otakar II. patří k nejvýznamnějším vládcům přemyslovského rodu. Do české historie se zapsal jako „král železný a zlatý“. Jako mocný panovník si však vytvořil i celou řadu nepřátel, například část české šlechty. Přemyslům život přibližuje v dalším díle cyklu Úžasné životy režisér Jan E. Svatoš, který o něm natočil dokumentární film.

Poslechněte si celý pořad zde.

 

22. dubna 2022

Na Přemysla Otakara II. byla léty nakupena řada pověr a mýtů. Až zařve lev ho má očistit, nastiňuje režisér Svatoš

Celovečerní dokumentární film nazvaný Až zařve lev popisuje Přemysla Otakara II. v kombinaci s poutníkem Odorikem, který jako první Evropan s českými kořeny ušel desítky tisíc kilometrů až do Tibetu. „Král železný znamená, že se proslavil slavnou těžkou jízdou a možná i to, že byl vůči české šlechtě i nepřátelům tvrdý,“ vysvětluje režisér Jan Svatoš.

Poslechněte si celý pořad Hovory Vladimíra Kroce

14. dubna 2022

Jan E. Svatoš: Film Až zařve lev není Hra o trůny. Ale atraktivní formou se vrací k našim kořenům

Nový dokumentární film Jana Eliáše Svatoše Až zařve lev přináší netradiční pohled na dvě velké postavy našich středověkých dějin – Přemysla Otakara II. a františkánského mnicha Odorika. Jaké byly ambice a vize našich předků? Najdeme paralely s dneškem? Na jakých hodnotách staví náš stát a společnost? V audiozáznamu také zazní, jaké povědomí má naše společnost o dění před 700 lety nebo jak vypadala tehdejší vladařská propaganda.

Poslechněte si celý pořad

3. dubna 2022

i60.cz: Jděte se podívat do kina, jak řve lev

Rozhovor s dokumentaristou Janem E. Svatošem

Proč jste pro dokument zvolil název Až zařve lev?
V Přemyslově životě měl lev velký význam, možná mnohem větší, než si připouštíme. Za jeho vlády získal svoji charakteristicky rozdvojenou oháňku a v erbu českého království se pak usadil natrvalo. Je to ale zápletka našeho filmu, takže vám nemohu prozradit víc.

Celý rozhovor pro web i60.cz najdete zde.

  1. dubna 2022

Podcast VČERA, DNES A ZÍTRA:  Jak vzniká historický dokument?

Přemysl Otakar II. a mnich Odorik uvedli začátek dnešního dílu, který je netradiční v tom, že dnešním hostem není historik, ale režisér Jan Svatoš. Na příkladu jeho posledního filmu jsme si nastínili, jak takový dokument vzniká. Jelikož jsem film už viděl, chtěl bych vyzdvihnout jeden z bodů, který se mi líbil nejvíc. Informace o hlavních postavách nám nepředávají přímo historikové, tak jak jsme zvyklí prostřednictvím prostřihů, ale skrze rozhovor hlavních dvou postav. Díky tomu vám pak připadá, že jste na stejném místě jako Přemysl Otakar II. a Odorik a potají posloucháte jejich rozhovor, kde hodnotí své životy.

 

21. 11. 2021

Reportáž v České televizi

Podívejte se na reportáž o vzniku filmu v Křesťanském magazínu České televize z 21. listopadu 2021 (čas posuňte na 19 minut a 10 vteřin)

 

……………………………………………

10. 7. 2020

Rozhovor na ČRo Plus

moderuje Vladimír KROC

Jak pokračují práce na filmu Až zařve lev, který je věnovaný málo známým stránkám života krále Přemysla Otakara II. a pozapomenuté postavě františkánského mnicha Odorika.

V archivu Českého rozhlasu najdete zde.

……………………………………………

Další mediální ohlasy: