Tisková zpráva

Režisér Jan Svatoš, autor oceňovaného dokumentu Archa světel a stínů, oznámil natáčení nového dokumentárního filmu s názvem  Až zařve lev s podtitulem „výprava za hranice jednoho lidského života“. Jedná se o odvážný a dobrodružný příběh krále Přemysla Otakara II. a poutníka Odorika – syna jeho vojáka.  Na základě četných historických rešerší tvůrci znovu otevírají téma staré více než 700 let.

Jak se zrodila myšlenka spojit tyto dvě postavy? „Odorik i Přemysl se sice nikdy nepotkali, přesto ovlivnili nejen sami sebe, ale i životy budoucích generací. Jejich životní příběh změnil vnímání časoprostoru přesahující geografické i kulturní hranice Evropy. Zatímco poutník Odorik byl metaforicky ovocem královy politiky, Přemysl sám se stal její vlastní obětí,“ prozrazuje zápletku režisér Jan Svatoš. Co se týká formy, mohou se diváci těšit opět na netradiční zážitek. „Vizuální forma i jedinečný a důsledný režisérský přístup Jana Svatoše jsou zárukou, že se rodí nový dokumentární počin, který v České republice nemá obdoby,“ řekla producentka Ivana Buttry ze společnosti Art Francesco, která film produkuje a bude jej i distribuovat. Z dřívějších spolupracovníků filmaři potvrdili, že dramaturgem filmu bude opět prof. Rudolf Adler z FAMU. Záštitu nad filmem udělil již Italský kulturní institut v Praze a přislíbilo je i město Pordenone.

Film je ve finální fázi vývoje, Jan Svatoš dokončuje první verzi scénáře. Myšlenka na příběh o králi Přemyslu Otakarovi II. a poutníku Odorikovi uzrával v režisérově hlavě několik let. Předcházela mu také důkladná několikaletá rešerše a studium pramenů. Obhlídky lokací v Itálii a Rakousku probíhaly pravidelně od roku 2012. Realizace dokumentárního filmu bude náročná, natáčet se bude nejen v České republice, ale i v dalších evropských zemích. „Františkán Odorik, označovaný někdy také jako Oldřich z Čech, pocházel z Furlánska a byl prvním Evropanem, který stanul v Tibetu a zaznamenal mnoho pozoruhodného. Zůstal ale ve stínu slavnějšího Marca Pola a dalších středověkých celebrit,“ řekl Svatoš. Podle něj jak Odorik, tak i Přemysl překročili myšlenkami svoji dobu. „Fascinuje mne, jak se některé epizody jejich života dotýkají našich současných pocitů. Jejich příběh neztratil nic na aktuálnosti,“ poodhalil svůj autorský přístup Svatoš.

Téma filmu bude pro mnoho fanoušků tvorby Jana Svatoše překvapením. Diváci si jej spojovali především s filmy s africkou a přírodovědnou tematikou. „Historie je ale jeho velkou vášní. Historickým příběhům se věnoval v několika projektech již při studiích na FAMU a FAMO ,“ dodala Ivana Buttry s tím, že bližší detaily oznámí tvůrci v chystané listopadové tiskové konferenci. Podle prvních zpráv by se měl film Až zařve lev na plátnech kin objevit v roce 2020.

Producentem a distributorem filmu je společnost Art Francesco. Ta produkovala i Svatošův debut Archa světel a stínů, který se natáčel v Africe a USA. Snímek získal velkou cenu Grand prix na festivalu T-Film a soutěžil v mnoha tuzemských i světových filmových festivalech (USA, Estonsko, Finsko). Společnst Art Francesco jeho novým snímkem navíc navazuje na své kulturní aktivity v Itálii.  V roce 2015 např. realizovala pomoc historickému městu Arquata del Tronto, které bylo poničeno katastrofickým zemětřesením. „Je to symbolické, neboť jméno naší společnosti se hlásí k humanistickému odkazu sv. Františka a mnich Odorik byl členem tohoto řádu. V současné době vrcholí proces o jeho svatořečení,“ dodala Ivana Buttry.