Recenze

kritička Mirka Spáčilová

Našeho filmu si všimla  i filmová kritička Mirka Spáčilová ve své recenzi na iDNES.cz. Film Až zařve lev označila za pozoruhodný a napsala:

“Režisér Jan E. Svatoš našel originální a kupodivu stravitelnou cestu k historickému dokumentu díky dialogu, který v očistci vede král Přemysl Otakar II. s mnichem a cestovatelem Odorikem. Do štiplavé polemiky plné zábavných detailů včetně vzájemného poučování o současnosti vstoupí občas archeolog, psycholog či citace z kronik, podstatu však tvoří vypravěčský cestopis, jemuž vládne hlas Františka Němce…”

Filmový historik Jan Lukeš

“Paradokument Až zařve lev je návodem pro to, jak by se mohly dějiny vykládat a jak by se o nich mohlo přemýšlet. Přitom představuje zároveň i nanejvýš svébytnou uměleckou strukturu, která se k divákovi obrací svými vlastními uměleckými prostředky. Mimo jiné i střihem, který podporuje meditační pojetí vyprávění, nikde však nenudí, ani neruší atmosféru pohybu časem a nekonečného vanutí dějin.”

Vratislav Šálek, recenze pro Filmserver.cz

“Loni v dubnu měl premiéru nenápadný český dokument, který je dost svérázný a divácky náročný. Režisér a scenárista Jan Svatoš se v něm pustil do hlubokého období tuzemských dějin, které vyprávěl pomocí uměleckých dialogů skutečných postav, které jsou předčítány slavnými hlasy Františka Němce, Igora Bareše a Daniely Kolářové. Ty ovšem znějí na pozadí nádherných velkolepých záběrů přírody, různých artefaktů a dalších památek, které jsou ale i moderní a nabízí úvahy, co by s nimi tyto postavy ve své době mohly dělat. Ony rozhovory jsou navíc čas od času přerušeny komentáři historiků a různých odborníků, kteří vše uvádějí na pravou míru a pouští se do vlastních úvah…”

Česko-Slovenská Filmová Databáze

V červnu roku 2022 dosáhl film na CSFD hodnocení 87 % .